لمسه درب

عایق صدا به معنای کاهش فشار صدا نسبت به منبع صوتی و گیرنده مشخص است.

چندین روش اساسی برای کاهش صدا وجود دارد: افزایش فاصله بین منبع و گیرنده ، استفاده از موانع نویز برای انعکاس یا جذب انرژی امواج صوتی ، استفاده از ساختارهای میرایی مانند دزدگیرهای صوتی ، یا استفاده از مولدهای صدای فعال ضد نویز.

در کاهش صدا ۵ عنصر وجود دارد (جذب ، میراگر ، جدا کردن ، فاصله و افزودن جرم).

جنبه “جذب” در عایق صدا نباید با Sound Absorbing Panels مورد استفاده در عایق‌های صوتی اشتباه گرفته شود. “جذب” از این لحاظ فقط به کاهش فرکانس تشدید در یک حفره با نصب عایق بین دیوارها ، سقف‌ها یا کف‌ها اشاره دارد. پانل‌های صوتی فقط پس از عایق صوتی دیوارها ، سقف‌ها و کف‌ها می‌توانند در عایق نقش داشته باشند و بازتاب تقویت شده از اتاق مبدا را کاهش دهند.

ممکن است لازم باشد هنگام طراحی عایق‌های صوتی ، دو مشکل مشخص عایق صدا در نظر گرفته شود – برای کاهش صدای داخل اتاق ، و کاهش نشت صدا به اتاق‌های مجاور یا خارج از منزل از صدا و عایق صوتی می‌توان برای محدود کردن صدای ناخواسته استفاده کرد. عایق صدا می‌تواند امواج صوتی غیرمستقیم صدا مانند بازتاب هایی را که باعث پژواک و تشدید صدا می‌شوند ، سرکوب کند. عایق صدا می‌تواند از طریق استفاده از اشیا مسافتی و دخالت در مسیر صدا ، انتقال امواج صوتی مستقیم ناخواسته را از منبع به شنونده غیر ارادی کاهش دهد.

مواد جاذب صدا باعث کنترل سطح فشار صدا در داخل حفره ، محفظه یا اتاق می‌شوند. مواد جذب مصنوعی مانند مانع هستند. مواد جاذب الیافی مانند سلولز ، پشم معدنی ، فایبرگلاس ، پشم گوسفند ، بیشتر برای از بین بردن فرکانس‌های تشدید داخل حفره (عایق دیواره ، کف یا سقف) استفاده می‌شود ، و برای ویژگی‌های عایق حرارتی آنها یک هدف دوگانه دارد. از هر دو ماده جذب الیافی و مانع برای ایجاد صفحات صوتی استفاده می‌شود ، که انعکاس صدا را در اتاق جذب می‌کند ، و درک گفتاری را بهبود می‌بخشد.

لمسه کاری

جاذب‌های مانع و عایق صدا

جاذب‌های عایق صدا ، به طور معمول کف‌های لاستیکی سلول باز یا اسفنج‌های ملامینه ، با اصطکاک درون ساختار سلول ، صدا را جذب می‌کنند.  فوم‌های سلول باز مانع جذب کننده سر و صدا بسیار کارآمد در طیف گسترده‌ای از فرکانس‌های متوسط به بالا هستند. عملکرد در فرکانس‌های پایین می‌تواند کمتر مورد توجه باشد.

مشخصات جذب دقیق یک کف عایق صدای سلول باز توسط تعدادی از عوامل از جمله موارد زیر تعیین می‌شود:

اندازه سلول ، انحنا، عایق بودن، ضخامت مواد و تراکم مواد .

جاذب‌های تشدید کننده

پنل‌های تشدید کننده ، تشدیدکننده‌های هلم-هولتز و سایر جاذب‌های تشدید کننده با میرایی موج صوتی در حین انعکاس آن کار می‌کنند. برخلاف جاذب‌های مانع ، جاذب‌های تشدید کننده در فرکانس‌های متوسط بیشترین تأثیر را دارند و جذب جاذب‌های رزونانس همیشه با یک دامنه فرکانس باریک مطابقت دارد.

میرایی

میرایی به معنی کاهش رزونانس در اتاق ، با جذب یا تغییر مسیر (بازتاب یا پخش) است. جذب باعث کاهش سطح کلی صدا می‌شود ، در حالی که تغییر مسیر باعث می‌شود صدای ناخواسته با کاهش انسجام بی ضرر یا حتی مفید باشد. میرایی می‌تواند تشدید صوتی در هوا ، یا تشدید مکانیکی در ساختار اتاق یا چیزهای موجود در اتاق را کاهش دهد.

جدا کردن

ایجاد جدایی بین یک منبع صدا و هر نوع توده مجاور ، مانع مسیر مستقیم برای انتقال صدا  می‌شود.

جدا کردن دیوار شامل استفاده از گیره های انعطاف پذیر یا پدهای میراگر صدا است. برای نصب مسیرهای کمتری برای انتقال صدا ، قطعات باید هنگام نصب دقیق و متناسب پخش شوند .کانال انعطاف پذیری به راحتی بر روی قطعات انعطاف پذیر تاثیر می‌گذارند ،برای پیچاندن دیوار خشک به داخل کانال انعطاف پذیر از پیچهای نازک استفاده می‌شود. پیچ‌ها باید طول صحیح داشته باشند تا گل میخ سوراخ نشود ، زیرا که این کارایی دیوار جدا شده را به خطر می اندازد.

مسافت

چگالی انرژی امواج صوتی با فاصله گرفتن از یکدیگر کاهش می‌یابد ، به طوری که افزایش فاصله بین گیرنده و منبع باعث می‌شود که به تدریج شدت صدا در گیرنده کاهش یابد. در یک تنظیم سه بعدی عادی ، با منبع نقطه و گیرنده نقطه ، شدت امواج صوتی با توجه به مربع معکوس فاصله از منبع کاهش می‌یابد.

جرم

افزودن مواد متراکم به عایق باعث می‌شود که امواج صوتی از دیواره منبع ، سقف یا کف جلوگیری کنند. مواد شامل وینیل ، تخته سنگ ، ورق ضد صدا ، تخته سه لا ، تخته فیبر ، بتن یا لاستیک است که به صورت انبوه بارگذاری شده است. عرض و تراکم مختلف در مواد عایق صدا باعث کاهش صدا در محدوده فرکانس متغیر می‌شود. استفاده از چندین لایه مواد برای موفقیت در هر عایقی ضروری است.

بازتاب

وقتی امواج صوتی به یک محیط برخورد می‌کنند ، بازتاب آن صدا به عدم تشابه سطوحی که در تماس است بستگی دارد. برخورد صدا با سطح بتن انعکاس بسیار متفاوتی نسبت به صدا برای برخورد به محیط نرم تری مانند فایبرگلاس را به همراه خواهد داشت. در یک محیط بیرونی مانند مهندسی بزرگراه ، از خاکریزها یا تابلوها اغلب برای بازتاب صدا به سمت بالا به آسمان استفاده می‌شود.

انتشار

اگر انعکاس خاص از یک سطح صاف و سخت باعث انعکاس مسئله‌ای شود ، ممکن است یک پخش کننده صوتی روی سطح اعمال شود. صدا را از همه جهات پراکنده خواهد کرد. این برای از بین بردن دسته‌های سر و صدا در یک اتاق موثر است.

لغو شدن سر و صدا

ژنراتورهای حذف نویز برای کنترل نویز فعال نوآوری نسبتاً مدرنی هستند. از میکروفون برای گرفتن صدایی استفاده می‌شود که سپس توسط رایانه تجزیه و تحلیل می‌شود. سپس ، امواج صوتی با قطبیت مخالف از طریق یک بلندگو خارج می‌شوند ، که باعث تداخل مخرب و لغو بسیاری از سر و صدا می‌شوند.

لمسه کاری

عایق صوتی مسکونی

برنامه‌های عایق صدای مسکونی با هدف کاهش یا از بین بردن اثرات سر و صدای خارجی است. تمرکز اصلی برنامه عایق مسکونی در سازه‌های موجود پنجره ها و درها است. درب های چوبی جامد مانع صوتی بهتری نسبت به درب‌های توخالی هستند. می‌توان از پرده‌ها برای کاهش صدا استفاده کرد ، یا با استفاده از مواد سنگین و یا با استفاده از اتاق‌های هوا معروف به لانه زنبوری. طرح‌های یک ، دو و سه لانه زنبوری به درجه نسبتاً بیشتری میرایی صدا می‌رسند. محدودیت اصلی عایق صدا در پرده‌ها ، عدم وجود مهر و موم در لبه پرده است ، اگرچه ممکن است با استفاده از ویژگی‌های آب بندی ، از قبیل اتصال دهنده قلاب و حلقه ، چسب ، آهن ربا یا سایر مواد ، این مسئله کاهش یابد.

ضخامت شیشه در تشخیص نشت صدا نقش دارد. پنجره‌های دوجداره وقتی به خوبی در دهانه قاب پنجره و دیوار بسته می‌شوند ، میرایی صدا را نسبتاً بیشتر از پنجره‌های تک صفحه می‌کنند.

با نصب پنجره داخلی دوم نیز می‌توان به میزان قابل توجهی از کاهش سر و صدا رسید. در این حالت ، پنجره خارجی در جای خود باقی می‌ماند در حالی که یک کشویی یا پنجره آویزان در همان دهانه‌های دیوار نصب شده است.

عایق صوتی سقف

عایق صدا صوتی سقف آپارتمان ، لایه شیار ضد صدا ، کانال عایق انعطاف پذیر ، ترکیب ویسکوالاستیک ، عایق صدا

عایق صوتی سقف آپارتمان

آب بندی شکاف‌ها و درزها در اطراف سیم کشی برق ، لوله‌های آب و مجاری با استفاده از آب بند یا کف اسپری به طور قابل توجهی سر و صدای ناخواسته را به عنوان مرحله اولیه عایق صوتی سقف کاهش می‌دهد.

عایق پشم معدنی به دلیل تراکم و کم هزینه بودن در مقایسه با سایر مواد عایق صدا در عایق صدا بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. قبل از نصب پشم معدنی ، باید از عایق کف اسپری فقط برای پر کردن شکاف ها و شکاف ها یا به عنوان لایه‌ای ۱-۲ اینچی استفاده شود. فوم اسپری درمان شده و سایر فوم‌های سلول بسته می‌توانند رسانای صوتی باشند. کف اسپری عایق به اندازه کافی برای جذب صدا نیست ، همچنین به اندازه کافی متراکم نیست تا صدا را متوقف کند.

یک روش موثر برای کاهش سر و صدای ضربه کانال عایق انعطاف پذیر است. کانال‌ها دیوار خشک را از تیرچه جدا می‌کنند و باعث کاهش انتقال لرزش می‌شوند. پیچ‌ها کانال‌ها را در تیرچه سقف لنگر می‌اندازند و هر تیرچه دیگری را عایق می‌کنند. کانال‌ها با استفاده از گیره‌های انعطاف پذیر یا یک پد میراگر لاستیکی ۱/۲ “از تیرچه جدا می‌کنند. پس از نصب ، لرزش ضربه دارای حداقل تاثیر انتقال از طریق کانال‌ها به دیوار اصلی است.

هنگام پایان کار سقف ، باید از مهره صوتی در امتداد محیط دیوار و اطراف همه وسایل ثابت و مجاری استفاده شود تا عایق بیشتر مهر و موم شود. از چراغ‌های فرورفتگی یا وسایلی که به سوراخ‌های بزرگ سقف نیاز دارند خودداری کنید. یک سوراخ کوچک می‌تواند کارایی کل عایق را به خطر بیندازد.

عایق صدای دیوار

پریزها ، کلیدهای روشنایی و جعبه‌های الکتریکی نقاط ضعف در هر نوع عایق صدا هستند. جعبه‌های برق باید در خاک رس یا بتونه پیچیده شده و با MLV پوشیده باشند. پس از نصب صفحات سوئیچ ، درپوش‌های خروجی و چراغ‌ها ، باید از درزگیر صوتی در اطراف محیط صفحات یا وسایل استفاده کرد.

تخته سه لا یا بتن تنها راه برای متوقف کردن صدا است. MLV (Mass Loaded Vinyl) برای کاهش یا تضعیف امواج صوتی بین لایه‌های جرم استفاده می‌شود. استفاده از ترکیب ویسکوالاستیک میراگر یا MLV امواج صوتی را به گرما تبدیل می‌کند ، امواج را قبل از رسیدن به لایه بعدی جرم ضعیف می‌کند.

دیوارها با عایق پشم معدنی پر می‌شوند. بسته به سطح عایق مورد نظر ، ممکن است ۲ لایه عایق مورد نیاز باشد. استفاده از گیره‌های انعطاف پذیر به روند جدا سازی برای هر دو روش عایق صوتی دیوار و سقف کمک می‌کند.

نصب گچ بری ضد صدا برای مقدار STC بالاتر توصیه می‌شود. دیوار گچ ضد صدا در ترکیب با یک ترکیب ویسکوالاستیک ممکن است باعث کاهش صدا از STC 60+ شود. استفاده از چندین لایه جرم ، در عرض و تراکم مختلف ، برای بهینه سازی هرگونه بهبودعایق صدا مهم است.

عایق صدای کف

ایجاد فاصله بین تخته سه لا تیرچه و زیر کف کارآمدترین روش نصب کفپوش ضد صدا است. نوار تیرچه نئوپرن یا اسپیسرهای لاستیکی U شکل به جدا شدن زیر طبقه از تیرچه کمک می‌کند. یک لایه اضافی از تخته سه لا را می‌توان با یک ترکیب ویسکوالاستیک نصب کرد. Mass Loaded Vinyl ، در ترکیب با لاستیک سلول باز یا کف سلول بسته ، انتقال صدا را بیشتر کاهش می‌دهد. پس از استفاده از این تکنیک‌ها می‌توان کفپوش یا فرش از چوب سخت را نصب کرد. فرش و مبلمان اضافی به کاهش انعکاس ناخواسته در اتاق کمک می‌کند.

اتاق درون یک اتاق

اتاق درون یک اتاق (RWAR) یکی از روش‌های جدا سازی صدا و جلوگیری از انتقال آن به دنیای خارج است که ممکن است یک روش ناخواسته باشد.

بیشترین انتقال ارتعاش / صدا از یک اتاق به بیرون از طریق مکانیکی صورت می‌گیرد. این لرزش مستقیماً از آجر ، چوب و سایر عناصر سازه‌ای جامد عبور می‌کند. وقتی با عنصری مانند دیوار ، سقف ، کف یا پنجره روبرو می‌شود که به عنوان صفحه انتقال صدا عمل می‌کند ، ارتعاش در فضای دوم تقویت و شنیده می‌شود. انتقال مکانیکی بسیار سریعتر ، کارآمدتر و شاید سریعتر از انتقال هوابرد با همان مقاومت اولیه انجام شود.

استفاده از کف صوتی و سایر ابزارهای جاذب در برابر این لرزش منتقل شده کمتر موثر است. به کاربر توصیه می‌شود ارتباط بین اتاقی را که دارای منبع سر و صدا است با دنیای خارج قطع کند. به این عمل جدا سازی صوتی گفته می‌شود. جداسازی ایده آل شامل حذف انتقال ارتعاش در مواد جامد و هوا است ، بنابراین جریان هوا به داخل اتاق اغلب کنترل می‌شود. در نظر داشته باشید که : در فضای جدا شده باید از تهویه مناسب اطمینان حاصل شود و نمی‌توان از بخاری‌های گازی استفاده کرد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *