اتاق عایق صدا , ضد صوت , عایق صوتی

یک محیط زندگی آکوستیک ،آرامش و راحتی بیشتری را فراهم می کند. این محیط صوتی دلپذیر، برای مغز نیز مفید است و تمرکز حواس بیشتری را ایجاد می کند.

 

اهمیت آکوستیک اتاق

هیچ چیزی بیش از آکوستیک اتاق نمی تواند صدای عملکرد شما، فضای تمرین شما، مکان ضبط یا یک سیستم سرگرمی شما در خانه را ایجاد یا شکست دهد. با آکوستیک خوب و مناسب اتاق ها، علاوه بر کیفیت خوب صدا برای پردازش مکالمات، صداهای آزاردهنده نیز کمتر یا حذف می شود. آکوستیک خوب به شما امکان می دهد بهتر تمرکز کنید و محرک صدا و سر و صدای کمتری داشته باشد. این امر به خستگی کمتر و خواب بهتر شبانه شما کمک می کند. برای بهبود قابل توجه آکوستیک، استفاده از مواد جاذب صدا به اندازه کافی مهم است. مقدار مورد نیاز در هر اتاق متفاوت است. طیف گسترده ای از راه حل های صوتی برای آکوستیک نمودن هر مکانی وجود دارد.

 

اصلاح آکوستیک خانه

در حال حاضر بسیاری از خانه ها از زندگی با طرح باز بهره مند می شوند، آشپزخانه و فضای زندگی اغلب باز هستند، کف های جامد، درهای شیشه ای به بیرون، تلویزیون روشن، جشن های خانوادگی، بچه هایی که سر و صدا می کنند، پارس سگ، زد و خورد و صدای بلند آشپزخانه همه می توانند خانه را به یک محیط صوتی نا مطلوب تبدیل کنند.

خوشبختانه کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای بهبود حتی بدترین فضاها هم انجام دهید. راه حل هایی که اغلب مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از، صفحه های عکس بر روی دیوارها و عناصر مانع شونده و نیز پانل های دیواری و پانل های سقفی است. همچنین جاذب های صوتی / دیفیوزر آویز دیواری زیادی در دسترس است که نصب آن ها ساده است و بسیار کمک کننده خواهند بود.

صفحات جذب صدا قابل حمل، یک استراتژی عالی به عنوان ” بن بست صوتی ” شناخته می شود. این روش برای شکل دادن به آکوستیک اتاق می گوید شما باید سعی کنید نیمه جلوی اتاق را به حداقل برسانید تا بازتاب های اولیه را به حداقل برسانید.

برخی از افراد نیز مانند علاقمندان به موسیقی می خواهند علاوه بر اینکه صدا از بیرون وارد اتاق نشود و از داخل نیز به بیرون نرود، تقریبا هیچ گونه ارتعاش و پژواک صدایی در داخل اتاق نباشد. دستان خود را به هم بزنید. اکنون به اثر پس از آن یا اصطلاحاً به پژواک آن گوش دهید.

صدا دو نوع است:

 1. صدای مستقیم، صدایی است که مستقیماً از خود منبع صدا به گوش شما می رسد. برای سنجش جهت و کیفیت کلی صدا از صدا مستقیم استفاده می کنیم.
 2. صدای منعکس شده (غیرمستقیم). این صدایی است که قبل از رسیدن به گوش شما از دیوارها، کف و سقف برمی گردد. ما از این صدا برای اندازه گیری فاصله خود از منبع صدا و اندازه محیطی که در آن قرار داریم استفاده می کنیم.

* در فضایی با آکوستیک متعادل، برخی از طنین های پس از دست زدن قابل شنیدن است، اما خیلی برجسته نیست.

* در یک فضای عادی، پژواکی که به دنبال دست زدن ایجاد می شود نسبتاً بلند و کاملاً متمایز از کف زدن اصلی خواهد بود.

* حالت دیگر فضایی با موکت های ضخیم، پارچه های سنگین از کف تا سقف و مبلمان متراکم و بیش از حد پر شده است. در این نوع فضا، آزمایش اکو بعد از کف زدن “جواب طنین” اصلاً معنی دار نخواهد بود. شما فقط صدای دست بند خود را می شنوید، درست همان روبروی شما  و دیگر هیچ.

 

 • به خاطر داشته باشید که حتی اگر به درستی مراحل و کارهای آکوستیک خانه را انجام دهید و با وجود انجام تمام اقدامات لازم جهت جلوگیری از فرار یا ورود سر و صدا به اتاق، ممکن است غافلگیر شوید و احساس کنید کاملا موفق نبوده اید. نگران نباشید و صبر و تحمل خود را افزایش دهید؛ در هر صورت شما نخواهید توانست فضایی خلا و به دور از هیچ گونه صدایی را بوجود آورید!

درب لمسه, درب عایق صدا

چگونه می توان آکوستیک محل کار را بهبود بخشید؟

وقتی اصطلاح آکوستیک را می شنوید، شاید اولین چیزی که به ذهن شما خطور کند اتاق های موسیقی یا سالن های سینما باشد. اما آکوستیک در فضاهای دیگری که کارمندان، مدیران و مشتریان وقت زیادی را در آن می گذرانند نیز مهم است.

معمولا مبالغ قابل توجهی برای خرج کردن وسایل و تزئینات زیبای چوب و سنگ داخلی اتاق جلسات و محل کار هزینه می شود، اما اغلب از آکوستیک آن چشم پوشی می شود و هیچ چیزی برای جذب صدا در این نقاط شلوغ و پر جنب و جوش قرار داده نمی شود!

تحقیقات حاکی از آن است که ۹۵ درصد کارمندان ادارات با مشکلات صوتی در محل کار روبرو هستند! مشکلات صوتی مداوم در محل کار، هم به بهره وری و هم به خط اصلی ضربه می زند. وقت آن است که مدیران یا مسئولین مربوطه فکری برای بهبود صوتی اتاق جلسات و در کل محل کار کنند. ما در این بخش به ارائه راه حل هایی خواهیم پرداخت.

ابتدا با شناسایی مناطقی که دارای مشکل صوتی هستند شروع کنید.

اولین قدم برای بهبود آکوستیک اتاق جلسات و محل کار این است که مشکلات یا نگرانی های شما بابت آزارهای صوتی به درستی کشف و شناخته  شود. سپس می توانید روی راه حل مناسب سرمایه گذاری کنید. با انجام تست هایی مثل ” دست زدن ” ( کف زدن ) در پراگراف های بالا به آن اشاره شد این محل ها قابل شناسایی هستند.

برای داشتن یک اتاق جلسه کاملاً ضد صدا و آکوستیک، احتمالاً به ترکیبی از محلول های پوشش صدا و جذب صدا نیاز دارید. محصولات جذب صدا، سر و صدایی را که در اطراف اتاق کنفرانس و اتاق کارمندان قرار دارد به دام می اندازند و از ایجاد انعکاس جلوگیری می کنند.

لمسه درب و دیوار

در اینجا چند راه حل آسان برای پوشش صدا و جذب صدا برای بهبود آکوستیک اتاق های کاری را ارائه می دهیم:

 • صدای سفید

  از گزینه های آسان و تاثیرگذار برای جذب صدا است. با پخش یک صدای ملایم پس زمینه، مانند یک موسیقی آرامش بخش که مورد تایید همه کارکنان آن شرکت باشد و مخرب اعصاب هیچکدام نباشد می توانید یک جاذب صدا بسازید و آرامش نسبی را در مجموعه بوجود آورید. می توانید یک آب نما تهیه کنید، صدای آب، صدای باران و با هر آن چه که عنوان صدای سفید در علوم طبیعی شناخته می شود آکوستیک اتاق ها را بهبود ببخشید.

 

 • گچ بری ضد صدا

  گران تراز دیوار خشک معمولی می باشد اما مزیت اضافی افزایش تراکم جرم برای جلوگیری از سر و صدای بیرون را دارد. این مورد را دست کم نگیرید.

 

 • پرده های ضد صدا

  در حالی که پرده های صوتی کیفیت صدا را در یک اتاق بهبود می بخشند، پرده های ضد صدا مسدود کننده صدا هستند. پرده هایز سفت و محکم که از قاب های خاصی آویزان شده اند.

 

 • کاشی سقفی صوتی

  یکی از محبوب ترین راه حل های جذب صدا می باشد. اگر اتاق کنفرانس شما سقف سقوط دارد و به جای کانال برگشت هوای مجاری، یک سیستم باز دارد، به جای آن کاشی های تخته معدنی را در نظر بگیرید.

 

 • بندهای آویزان

  دکمه های آویز صوتی پانل هایی هستند که عمود بر سقف معلق هستند. سرپیچ ها برای سقف های بلند یا فضای صنعتی تبدیل شده بهترین هستند و می توانند به عنوان یک کاهش دهنده صدا و یک راه حل زیباشناختی عمل کنند زیرا در رنگ ها، شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد.

 

 • پارتیشن های صوتی

  همانند سرپیچ هایی که روی سقف جایگزاری می شوند از پارتیشن های صوتی بر روی زمین استفاده می شود. پارتیشن های صوتری دارای مزیت های فراوانی از جمله سبک بودن، زیبایی و جابجایی آسان می باشند، بنابراین محلول صوتی شما می تواند به هر کجای دفتر مورد نیاز شما سفر کند.

 

 • کف صوتی

  کف آکوستیک اگرچه به زیبایی محصولاتی مانند سرپیچ یا پارتیشن نمی رسد و شاید زیاد خوشایند نباشد اما همان کار را انجام می دهد. فوم معمولاً در کاشی های مربع یا شکل های دیگر در اندازه ها و ضخامت های مختلف وجود دارد که به سقف ها یا دیوارها متصل می شود.

 

 

 • انتخاب کفپوش مهم است. اگرچه کف چوب و کاشی طرحی لوکس و زیبا را بوجود می آورد، اما متاسفانه با ایجاد بازتاب بیشتر، سر و صدا را با مقدار بیشتری منتقل می کند و صدا در اتاق های کوچک را بلندتر می کند! می توانید بخشی از کف را فرش کنید یا کفپوش هایی مناسب و جاذب صدا تهیه کنید.

 

 • چیدمان اتاق نیز یک روش ساده برای ضد صدا کردن محل کار است. مثلا مبلمان، میزها یا کتابخانه ها را جلوی مراکز ورود و خروج صدا قرار دهید.

 

 • افزودن پانل های صوتی دیوار به دیوار. یک پانل دیواری صوتی به منزله ی یک صفحه دیواری قرار دهید. حال پانل دیواری صوتی دوم را روی دیوار در زاویه سمت راست پانل دیواری اول قرار دهید. به این ترتیب می توانید بیشتر بازتاب های دیوار را فقط با دو صفحه پانل بگیرید.

 

برای بهبود صوتی اتاق جلسات زودهنگام شروع کنید

اداره و شرکتی که در آن هستید جایی است که زمان زیادی را در آن سپری می کنید و در واقع زمان زیادی از عمر خود را در آن جا طی می کنید. اکنون وقت آن رسیده است که بدانید آکوستیک اتاق جلسات و محل کار به شما کمک زیادی خواهد کرد. در صورت مهیا بودن و ایده آل بودن شرایط آن، ایده های شما در آن متولد می شوند و معاملات در آن صورت می پذیرد. پس آرامش و مشکلات صوتی را در آن دست کم نگیرید برای تسهیل روند آن، همانند بیشتر پیشرفت ها، هر چه زودتر شروع و سرمایه گذاری کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *