درب آکوستیک

درب ضد صدا یا درب آکوستیک نوعی از درب می باشد که به میزان زیادی از ورود صداهای مزاحم به محل شما جلوگیری میکند . با افزایش شهر نشینی و همچنین وجود تعداد زیادی از خودرو ها و سایر صدا های مزاحم دیگر داشتن یک محیط آرام و به دور از سر و صدا می تواند بسیار کمک کننده باشد. خانه یک بخش از زندگی انسان ها می باشد که به منظور ایجاد آرامش مورد استفاده قرار میگرد حال شرایطی را در نظر بگیرد که در محیط خانه سر و صدا بیش از حد وجود داشته باشد و آرامش کافی حتی در موقع خواب را نداشته باشید.
با افزایش روز افزون آلودگی های صوتی، استفاده از عایق صدا در ساختمان ها امری مهم و اساسی می باشد. استفاده از عایق صدا در ساختار دیوار، کف و غیره می تواند از عبور صدا جلوگیری کند. اما بسیاری از ساختمان سازان برای صرفه جویی در هزینه ها از انجام این کار امتناع می کنند.

یکی از روش هایی که برای جلوگیری از عبور صدا مورد استفاده قرار می گیرد، آکوستیک کردن درب ساختمان می باشد. استفاده از درب های آکوستیک می تواند تا اندازه زیادی از عبور صدا جلوگیری به عمل آورد. استفاده از این درب ها در مکان های مختلف امکان پذیر می باشد. انتخاب نمونه ای مناسب از آن ها باید با توجه به مکانی که قصد استفاده از آن را دارید صورت پذیرد.

لمسه کاری درب

درب آکوستیک چیست؟

درب آکوستیک یک درب ضد صدا می باشد که می تواند از ورود  سر و صدای ایجاد شده از محیط خارجی را به محیط داخلی بگیرد شما علاوه بر درب های ضد صدا برای آرامش منزل خود می توانید از پنجره های دوجداره که می تواند تا حد زیادی جلوی سر و صدا را بگیرد استفاده نمایید.  استفاده از این دو سازه در ساختمان می تواند تا حد زیادی آرامش را به منزل شما بیاورد . شما می توانید درب های ضد صدا را در مکان هایی مختلفی از قبل سالن های کنفرانس ، اتاق های مدیریتی ، درب های آموزشگاه های موسیقی ، و….. مشاده نمایید.
درب های داخلی ساختمان ، درب اتاقی یا درب های معمولی ضد صدا نمی باشد هر چند که درب ضد سرقت در برخی از مدل ها به دلیل استفاده از درز گیرهایی که وجود دارد می تواند بسیار به کاهش آلودگی صوتی کمک کننده باشد اما باز هم درب آکوستیک از لحاظ کاهش سر و صدا در درجه بسیار بالاتری نسبت به سایر نواع درب های دیگر می باشد.

 

طرز ساخت درب آکوستیک

جذب صدا عبارت است از کاهش انرژی صوتی هنگامی که صدا از سطح منعکس می‌گردد. ضریب جذب صدا با عددی بین صفر و یک بیان می‌شود. اگر سطحی هیچ صدایی را جذب نکند، ضریب جذب صفر است. اگر ۱۰۰% صدا جذب شود ضریب برابر یک می‌شود. عایق پشم سنگ بازدهی بالایی در جذب و کاهش صدا دارد؛ به همین دلیل در فرودگاه‌ها، استودیوهای صدابرداری، زیر ریل‌ها و در ایستگاه‌های متروی داخل شهری به منظور جلوگیری از انتقال ارتعاشات و صدا از عایق پشم سنگ استفاده می‌کنند.
مقدار افت انرژی صوتی در هنگام عبور از مواد بستگی به ضخامت آن‌ها دارد. این مقدار در مورد پشم سنگ به ویژه در فرکانس‌های کم با افزایش ضخامت بالا می‌رود. قرار دادن فاصله هوایی مناسب در پشت عایق صدا، ضریب تضعیف آن را به نحوه محسوسی افزایش می‌دهد.

پشم سنگ عایق حرارتی و صوتی و از بین انواع عایق‌ها امن‌ترین می‌باشد و با محیط زیست کاملاً سازگاری دارد و برای مهیا کردن آرامش بیشتر در ساختمان‌ها و ادارات و جلوگیری از آلودگی صوتی در سالن‌های کنفرانس، استودیوهای ضبط صدا، هتل‌ها، سالن‌های سینما، آموزشگاه‌ها و… استفاده می‌شود.

درب ضد صوت

 درب لمسه کوبی

لمسه کاری و لمسه دوزی از جمله کارهایی است که در صنعت درب بخصوص درب آکوستیک برای زیباسازی درب و همچنین ایجاد حالت عایق بیشتر استفاده میشود. این لمسه کاری ها موجود در درب حالت زیبا و شیکی به درب ،خصوصا برای استفاده در مکان های اداری می دهند.

تاثیر لمسه دوزی بر کاهش صدا و زیبایی درب

درب های آکوستیک شده در بسیاری از مواقع صداهای مزاحم با فرکانس های ضعیف را تا حدود قابل ملاحظه ای حذف کرده و در مواقعی نیز نشتی صدا را به نسبت میزان فرکانس تولید شده کاهش می دهند. در فضاهایی که انعکاس صدا زیاد است  نشتی صدا نیز از درب بیشتر خواهد بود و همین امر سبب کاهش توانایی درب در برابر امواج صدا می شود. این بدان معنی است که عایق کاری درب فقط می تواند میزان انتقال صدا را کاهش دهد.
یکی از روش های عایق کاری درب آکوستیک درب با لمسه دوزی است که با استفاده از پارچه های مخمل یا چرم های مصنوعی و فوم های اسفنجی دورو صاف انجام می شود. آکوستیک درب با لمسه دوزی معمولا به شکل لوزی یا مربع بوده و این اشکال توسط چرخ های خیاطی صنعتی روی چرم دوخته می شود که گاه چرم را به تنهایی و گاه نیز به همراه اسفنج به هم می دوزند. دوخت درب ها به شکل لوزی مرسوم تر است.
آکوستیک درب با لمسه دوزی علاوه بر اینکه باعث کاهش انتقال صدا می شود روشی است که برای تزئین درب نیز محسوب شده و در ادارات کاربرد بسیاری دارد. برای آکوستیک درب با لمسه دوزی معمولا از عایق اسفنجی با ضخامت ۲ سانتیمتر و دانسیته بین ۱۲ تا ۲۰ استفاده می شود

درب اداری

درب چرم ضد صدا

درب چرم ضد صدا (آکوستیک) از انواع دیگر درب عایق صدا میباشد. این درب ها در بازار امروزه بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و میتواند یک ظاهر شیک به مکانی که درب در آن مورد استفاده قرار میگیرد بدهد.
رنگ چرم و طرح دوخت روی چرم توسط مشتری انتخاب میشود که تنوع رنگ و طراح بسیاری زیادی وجود دارد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *