لمسه درب و دیوار

عایق صوتی دیوار

محصولات عایق صوتی دیوار، راه حل هایی برای بازگرداندن آرامش و سکوت از انواع دیوارهای موجود در منازل و ادارات است.

 

آیا می توان دیوار را ضد صدا کرد؟

شاید عایق بندی صدا برای دیوارها غیرممکن به نظر برسد، چرا که هر صدای ریزی به طرز عجیبی در اطراف اتاق پرش می کند. اما در حد نیاز و با توجه به بودجه شما این کار امکان پذیر است. همان گونه که پانل های دیواری ضد صدا، استودیوهای موسیقی کاملا آکوستیک و ضد صدا را بوجود می آورند.

در ابتدا باید به صدا فکر کنید و با دقت ببینید از کجا می آید؟ سپس بودجه انجام عایق صوتی دیوارهای مورد نظر را از متخصصین جویا شوید. برخی حاضرند حتی میلیاردها تومان برای عایق صوتی دیوار مد نظرشان پرداخت کنند. برخی دیگر در نظر دارند با بودجه پایین، حداکثر عایق صوتی دیوار را بوجود آورند. اساساً دو روش برای این کار وجود دارد: یکی استفاده از چیزهایی است که می توانید در اطراف خانه خود پیدا کنید و به سریعترین و ارزانترین راه، به حذف یا کاهش صدا از دیوارها کمک کنید. یکی هم استفاده واقعی از مواد مناسب و ضد صدا به صورت حرفه ای است. در این مقاله به هر دوی این روش ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

لمسه درب و دیوار

عایق صوتی ارزان برای دیوار

دیوارهای ضد صدا، صدا را در داخل اتاقی که عایق بندی کرده اید حفظ می کنند. مثلا برای ساخت استودیو خانگی. اگر در محله ای پر سر و صدا زندگی می کنید و می خواهید از شر صداهای خارجی تا حدودی خلاص شوید می توانید از عایق حرارتی استفاده کنید؛ هر چند در اصل این فرایند ساده نیست اما با روش های خانگی می توانید تا حدود زیادی خانه خود را از صداهای آزاردهنده بیرون در امان نگه دارید. این روش اساساً شامل کمی جابجایی وسایل و برخی از مواد معمول است که می توانید به راحتی در خانه یا بازار پیدا کنید.

 

 • جرم متراکم را به دیوارها، درها و کف اضافه کنید.

اضافه کردن جرم به درها مانند پتو، ملحفه، رنگ ضد صدا و سایر موادی که می توانند جلوی صدا را بگیرند. شاید اضافه کردن انبوهی از پتوها و ملحفه ها به دیوار و درب ها، جالب به نظر نرسد ولی برای مواقع ضروری راه حلی واقعا موثر است.

هنگام افزودن جرم به دیوار، مهم است که مناطق اصلی فرار صدا از یک اتاق را نیز در نظر بگیرید. مانند: درها و پنجره ها، گوشه های اتاق (باس در آنجا گیر می افتد)، سقف ها. زیرا این مناطق نشتی صدای زیادی دارند و اگر جلوی آن ها گرفته نشود کل پروژه را بی معنی می شود.

 

 • زیر درب های مجاور دیوار را بپوشانید.

صدا به طرق مختلف وارد و خارج می شود، اما راه معمول فرار صدا از یک اتاق زیر در است. این صدا در انعکاسش با دیوارها بیشتر شنیده می شود. اگر نوری را از درب می بینید، با بستن آن می توانید یک تنظیم فوق العاده ضد صدا داشته باشید. نوارهای چسبی تهیه کنید و آن ها را از پایین درب ها عبور دهید. شاید راهی بسیار آسان و ارزان بشمار بیاید اما می تواند تفاوت زیادی ایجاد کند!

 

 • نشت و ترک های دیوار را با آب بند، عایق صوتی کنید.

صدا می تواند از کوچکترین شکاف ها و فضاها فرار کند. صدا را مانند آب یا غبار در نظر بگیرید و تمام مکان هایی را که می تواند آب و هوا از دیوار اتاق و درب فرار کند را پیدا کنید و این شکاف ها را برطرف کنید. از درزگیرهایی که برای آب بندی کردن ترک و سوراخ در گوشه و کنار اتاق و لبه های دیوار و غیره بکار می رود استفاده کنید. مسدود کردن این دریچه ها با چسب آب بندی و وسایل مخصوص، مثل عایق صوتی محکمی برای دیوار عمل می کند.

 

 • تعویض دیوارهای تو خالی

این دیوارهای توخالی مانند طبل عمل می کنند، صدای اتاق را تقویت می کنند و آن را به بیرون از خانه می کشانند. می توانید در بخش های داخلی نشیمن یا یک اتاق خاص دیوار عایق دیگری بکشید.

 

 • عایق بندی حفره دیواره با استفاده از مواد ضد صدا

در یک قدم جلوتر و کمی هزینه برتر می توانید داخل دیوارها را عایق بندی کنید. این یک فرایند پیشرفته است، مواد زیادی نیز برای انتخاب وجود دارد. می توان مقداری درزگیر فوم منبسط کننده صوتی تهیه کرد و آن را به داخل دیوار پاشید. در ساخت اتاق برای اولین بار نیز بسیار راحت می توان به داخل دیوار مقداری مواد عایق پاشید.

 

 • افزودن دیوار خشک بیشتر به دیوار اتاق ها

هر چند این روش هزینه بیشتری نسبت به میخ زدن پتو به دیوارها دارد اما راه حلی دائمی و شیک خواهد بود. برای اینکار یک لایه از دیوار خشک دو جداره جدا از دیوارهای واقعی ایجاد می کنید. این امر باعث می شود تا صدا قبل از برخورد به دیوار به دیوار عایق برخورد کند و از آن عبور نکند. بر روی این دیوارها افزودن کف اسپری عایق صدا را فراموش نکنید تا عایق صوتی دیوار بهتری داشته باشید.

 

 • پانل های صوتی دیوار

می توانید از برخی پانل های صوتی فوم ارزان قیمت برای چسباندن به دیوارهای خود استفاده کنید و به عایق صوتی مناسب برسید.

لمسه دوزی , لمسه دیواری, لمسه مبل

عایق صوتی حرفه ای برای دیوار

در روش عایق بندی حرفه ای و پیشرفته با صرف نظر از اینکه شما سعی دارید از ورود یا بیرون آمدن صدا جلوگیری کنید، بهترین راه حل ها را ارائه خواهیم داد. در این بخش روش هایی را عنوان می کنیم که برای انجام بر روی دیوارهای ساخته شده قابل استفاده است و نیاز به تخریب کامل دیوار یا اتاق نباشد.

 

 • عایق دمنده

در این حالت، با افزودن مقداری عایق به فضای داخلی دیوار خشک، عایق صوتی دیوار به طور شگفت انگیزی بوجود می آید. برای این نوع عایق سازی، متخصصین از طریق سوراخ های ایجاد شده بر روی سطح با پمپ یا دستگاهی تخصصی مواد عایق را به دیواره منتقل می کنند. از متداول ترین مواد استفاده شده در این روش، فایبرگلاس است زیرا زود خشک می شود. مواد سلولزی نیز گزینه دیگری است که غیر سمی هستند و به محیط زیست آسیبی نمی رسانند.

 

 • دیوار گچ

در این روش پیشرفته و موثر، می توانید یک لایه دیگر از دیوار خشک را به دیوار موجود در خانه خود اضافه نمایید. با این کار جرم و ضخامت دیوار افزایش پیدا کرده و عبور سر و صدا کاهش پیدا می کند. برای اتصال دو لایه به یکدیگر می توان از چسب سبز استفاده شود که خود نیز عایقی دیگر به حساب می آید. در مورد نیازهای خود قبل از شروع بکار فکر کرده و تصمیم بگیرید و به همان تعداد لایه های گچبری و چسب اضافه کنید.

 

 • رنگ مخصوص

ممکن است کمتر شنیده باشید، اما رنگ مخصوص عایق صوتی دیوار نیز وجود دارد که باعث کاهش صدا می شود.

Acousti-Coat مخصوصاً بدین منظور تهیه شده است و سر و صدا را تا ۳۰ درصد به حداقل می رساند. این رنگ ها از ماده های جذب کننده صدا و مواد پرکننده مختلف ساخته شده اند.

مزیت بزرگ رنگ ضد صدا این است که استفاده از آن خیلی سخت نیست و افراد زیادی می توانند فقط با داشتن یک غلتک رنگ و یک برس زاویه دار اینکار را انجام دهند. این رنگ به سرعت خشک می شود و اگر تبحر کمی در رنگ کاری داشته باشید خودتان هم می توانید آن را انجام دهید. برای نتیجه بهتر در محله های پر سر و صدا می توانید از دو یا چند لایه از این رنگ ها بر روی دیوار استفاده نمایید.

 

 • پانل های عایق صدا فوم

افزودن صفحات فوم مانند و از این قبیل صفحات به دیوار، یکی از بهترین راه کارها برای بهبود کیفیت عایق صدا است. پنل هایی که مخصوصاً برای این منظور ساخته شده اند و نصب آن ها نیز ساده و در اندازه های مختلف موجود است. چسب مخصوص آن ها نیز خود یک لایه محافظتی صدا و یک امتیاز مثبت محسوب می شود. معمولا از آن ها در استودیوهای ضبط صدا استفاده می کنند.

 

 • پوشش دیوار

پوشش های دیواری اساساً همان صفحات فوم هستند، اما شیک تر بنظر می رسند و در هر رنگ و سایه ای که فکرش را بکنید قابل رنگ آمیزی می باشند. همچنین دارای بافت های متناسب با بخش های مختلف ساختمان هستند.

 

 • کاغذ دیواری

کاغذ دیواری های عایق صدا که به صورت رول های بزرگ عرضه می شوند و با چسب به همان روشی که کاغذ دیواری های سنتی را می چسبانند، بر دیوار اعمال می گردند. در این روش پس از نصب و خشک شدن کاغذ دیواری، تمام آن را با رنگ لاتکس نقاشی می کنند.

 

 • پرده های ضد صدا

پرده های ضد صدا با اینکه هزینه ای به نسبت بالا دارند اما یک روش عالی برای کاهش سر و صدا بدون هیچ گونه دستکاری در دیوار موجود می باشند. می توانید از آن ها بر روی هر دیواری به همان روشی که پرده های معمولی را استفاده می کنید استفاده کنید و از ورود صدا به داخل یا خارج شدن صدا جلوگیری کنید.

 

 • کاشی های صوتی

از کاشی های صوتی اغلب برای استودیوها استفاده می شود. یک شبکه فلزی، این کاشی های فایبرگلاس را در خود نگه می دارد و نصب آن ها زیاد راحت نیست. جدا از مسئله ی مقرون به صرفه نبودن، می توان آن را از موثرترین روش های افزودن توده به عنوان عایق صوتی دیوار دانست که ماندگاری بالایی نیز دارد.

 

سخن آخر

روش های مختلفی برای عایق صوتی دیوار وجود دارد، نتایج بدست آمده از روش مورد استفاده بستگی به بودجه شما، شناخت صحیح منبع صدا و نیز راه حل استفاده شما بستگی دارد.

1 پاسخ به عایق صوتی دیوار , دیوار عایق صوتی , عایق صدا
 1. […] را می شنوید، شاید اولین چیزی که به ذهن شما خطور کند اتاق های موسیقی یا سالن های سینما باشد. اما آکوستیک در فضاهای دیگری که […]


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *