لمسه کاری

در اصطلاح به نصب پارچه یا لایه چرم مصنوعی بر روی مبلمان یا جاهای دیگر لمسه گفته می شود یا به عبارت بهتر فرم خاصی از شکل دادن به پارچه به صورت برجستگی و فرورفتگی را لمسه کوبی می گویند. این اشکال معمولا به صورت لوزی، کوبیدن گل میخ و دکمه بر روی آن می باشد. این کار اکثراً به صورت تماما دستی و بر روی پارچه های مخمل، چرم، حریر و ژاگارد انجام می شود . لمسه کاری در مبلمان به دو صورت لمسه دست و لمسه دوخت انجام می گیرد، که لمسه دست دشوار از لمسه دوخت بوده و پارچه بیشتری هم لازم است که لمسه به صورت دستی روی کار زده شود .

لمسه کاری و چرم کوبی

لمسه کوبی چه کاربردی دارد؟

لمسه کردن مبل بیشتر در مبلمانی کاربرد دارد که آن‌ها را با نام مبل چسترفیلد می‌شناسیم. از لمسه کوبی علاوه بر مبلمان می توان بر روی سرویس خواب انجام داد که می تواند شامل پشتی یک تخت و پشتی مبل باشد . پس از نشانه گذاری قسمت های که قرار است بر روی آن لمسه دوزی انجام شود با دریل تمام نقاط علامت گذاری شده سوراخ می کنند . این کار را دو بار بر روی فومی که روی چوب چسبانده شده انجام می شود و پس از سوراخ کاری چوب و فوم به پایان رسید ، پارچه را روی فوم می کشند. استفاده از لمسه در تختخواب‌ها معمولا به این شکل است که قسمت جلو و پشت تخت که از جنس پارچه و یا چرم است به شکل لمسه کوبی طراحی می‌شود تا زیبایی و جلوه بیشتری داشته باشد.

استفاده از لمسه باعث زیبایی و خاص بودن مبلمان می‌شود و از طرفی نیز با توجه به اینکه برای لمسه کاری بایستی از پارچه و چرم با کیفیت استفاده شود، با خرید این نوع مبمان می‌توانید از کیفیت محصول خریداری شده نیز اطمینان خاطر داشته باشید. البته همین امر و البته به این خاطر که اکثرا لمسه کاری با دست انجام می‌شود و کاری وقت گیر به حساب می‌آید.

لمسه دست:

برای لمسه کاری ابتدا باید محل دقیق لمسه ها را مشخص کرد سپس اگر روی چوب قرار گرفت آن با دریل سوراخ می کنند و اگر در فضای بین کلاف بود نیازی نیست سوراخ کاری شود .بعد از این مرحله اسفنج را علامت گذاری کرده و روی چوب می چسبانند .بعد از انجام مراحل گفته شده روی پارچه علامت گذاری میکنند و اندازه ها را مشخص کرده و روی اسفنج قرار میدهند .سپس به نوبت لمسه ها را با نخ محکم رو کار در می آورند. ضمنا در بعضی از کارها دکمه کوبیده میشود و در بعضی کارها نیز لمسه بدون دکمه قرار داده میشود.

لمسه دوخت:

این لمسه کاری در ساخت سرعت بیشتری نسبت به لمسه دست دارد و کمی هم راحت تر روی کار زده می شود. در این نوع لمسه کاری پارچه توسط خیاط بعد از برش کاری و با استفاده از نخ مغزی، شکل های لوزی را روی پارچه ایجاد می کنند و سپس رو کار زده می شود. البته این لمسه کاری مانند لمسه دست نیاز به اندازه گیری دقیق دارد تا اشکال لوزی به صورت صحیح و درست روی کار قرار بگیرند .

از لمسه میتوان برای برای قسمت تکیه گاه استفاده کرد البته موارد مصرف لمسه خیلی بیشتر است مثلا به عنوان مثال می توان روی زیر دسته کاناپه لمسه کاری کرد که بسیار زیبا می شود. بعضی از مبلمان کلاسیک هم هستند که دو طرف لمسه می باشند و از لحاظ طراحی این نوع مبلمان در رده بالایی قرار گرفته اند. نوعی مبل راحتی وجود دارد که به چستر معروف هستند. این مبلمان تمام لمسه هستند و بسیار شیک و تجملی به نظر می رسند. طراحان دکوراسیون اغلب مبل های چستر و لمسه ای را بعنوان نقطه کانونی دکوراسیون پذیرایی یا نشیمن شان انتخاب می کنند.

از آنجایی که این مبل ها ظاهری لوکس و باشکوه دارند نیازی به رنگ های قوی یا پارچه های طرح دار برای خودنمایی ندارند، خود مبل به تنهایی به قدری زیبا و غنی است که می تواند به دکوراسیون عظمت و جلال ببخشد. در مبل های لمسه کاری شده ظاهر دکمه دکمه آنها بوسیله بافتن لایه های پارچه ای یا چرمی ایجاد می شود که برخی مواقع الگویی خاص نیز بخود می گیرند. انتهای گره های دوخته شده، دکمه یا نقطه ای قرار می گیرد تا گره را پنهان کند، در حقیقت این دکمه ها برای پنهان کردن گره ها نصب شده اند که خاصیت اصلی مبل های لمسه ای نیز بشمار می روند.

هیچوقت از آب زیاد و حلال های پاک کننده و صابون برای تمیز کردن مبل چرم استفاده نکنید که به چرم آسیب می زنند. برای تمیز کردن مبل چرم باید با احتیاط بیشتری عمل کنید. مبل چرم را می شود با یک دستمال کتان و مایعاتی مانند الکل یا آب لیمو تمیز کرد. بهترین راه برای تمیز کردن مبل های پارچه ای و مخملی استفاده از بخارشور است اما از شامپو فرش هم می شود استفاده کرد.

لمسه کاری علامه دُر

مزایای استفاده از لمسه

  • عایق خوبی جهت عبور صدا بخصوص برای استفاده بر روی درب ها هستند.
  • جلوگیری از رفلکس صدا
  • ایجاد فضای دکوراتیو
  • قابلیت شستشو ( فقط برای لمسه چرمی)
  • سطح نرم و انعطاف پذیر
  • زیبایی بخشیدن به فضا
  • افزایش زیبایی مبلمان و تخت

 

امروزه شاهد هستیم که لمسه کوبی در طراحی دکوراسیون اداری و منزل نیز استفاده می کنند که شامل درب منازل و ادارت ، دیوار ها برای داشتن دکوراسیونی شیک استفاده می کنند.

کاربرد از لمسه کوبی باعث ایجاد دکوراسیون و مبلمانی شیک خواهد شد. اما باید توجه داشته باشید جهت ایجاد لمسه کاری حتما پارچه مبل یا چرم با از جنس با کیفیت استفاده شود. از آنجایی که لمسه کاری وقت گیر و ظریف می باشد باید توسط افراد ماهر و با تجربه انجام شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *